Зимата определено е на прага в този мокър и студен ноемврийски четвъртък. Столичният бар Singles обаче ни приветства с топла атмосфера. Очаква ни първото събитие от Post Wrong Weekend на Wrong Fest, които все по-често ни срещат с изпълнители на възродилия популярността си post punk/darkwave стил. Тази вечер в главната роля е английското аудио-визуално дуо The KVB, подкрепено от българския експериментален соло проект Niandraz. 

Niandraz създава едноличния си музикален проект през 2018. Уникално явление за българската сцена (и не само), отличаващо се с експериментален downtempo звук и обсебващ съзнанието речитатив. Вдъхновен от света на сенките, проектът навява меланхолия, доза сюрреализъм, и подтиква слушателя към интроспекция. Творческата енергия на авторката определено не се ограничава само с Niandraz: З. има активен ambient проект под името Blessed by Saturn, и колаборации с български изпълнители като ЛЕК (Явор от Dimholt/Brodnik), Иван Шопов, bogzar/mønølith.

Малко след обявеното начало Niandraz вече е на сцената. Започва с няколко по-бавни парчета на английски език, подготвяйки ни за същината на пърформанса си. 

Загадъчна и задълбочена, З. ни заплита в здрача си. Деликатни вокали се редуват с проникновени напеви, карайки душите ни да настръхнат.

Niandraz-image.jpg

Сърдечните аплодисменти помагат на изпълнителката да разгърне експресията си още повече, напускайки станцията с лаптопа и контролерите. С микрофон в ръка влиза в публиката, за да свърже почитателите с творчеството си още по-отблизо. Липсата на вербална интеракция определено не пречи на авторката да ни поговори чрез музиката си. 

Кулминацията на концерта на Niandraz определено са песните от “Сумрак”, издаден преди малко повече от 2 години. Потопихме се в меланхолията с “Моят мрак”, “Сам сама” и “Сумрак”, измежду още много атмосферични и по-емоционално наситени песни. Очаквано топло изпращане за Niandraz. Силно се надявам скоро пак да се насладим на неин концерт.

А междувременно The KVB вече подготвят сцената за шоуто си. Бандата е стартирана от британеца Nicholas Wood (китара, вокали) през 2010. Една година по-късно, към него се присъединява Kat Day с гласа, синтезатора и визуализациите си. Стилът на дуото се определя като бленд от минималистична електронна, психеделична, пост-пънк и shoegaze музика. 

kvb-image-1.jpg

От формирането си насам имат впечатляващите бройка от 9 студийни албума. Въпреки, че стилът им претърпява леки промени с времето, албумът “Always Then” от 2012 остава най-емблематичния за групата. В историята си The KVB записват и подгряване на артисти като The Brian Jonestown Massacre, Loop, The Soft Moon, и Editors. 

Музикантите започват изпълнението си с добро настроение и без особена суета, бързо подвигайки духа на публиката. Веднага се набиват на око визуалните ефекти зад бандата, дело на самата Kat. На заден фон наблюдаваме страхотен подбор на бруталистични и постапокалиптични кадри, сменящи се с абстрактни природни картини.

Британците са много разговорливи и подхвърлят реплики към развълнуваните фенове почти след всяка песен. Хората, от своя страна, са в екстаз, и не пестят от свободно изразяване и танцувални движения. Прави впечатление разнородната публика, част от която се бе постарала тематично с външния си вид в името на концерта.

The KVB благодарят на хората, че се раздават толкова много, и определено са щастливи от раздвоя на вечерта. Подаряват ни малко по-dark vibes към края на изпълнението си, а визуалните ефекти ни отвеждат в дистопичния индустриален град. Чуваме “This is the last song… maybe”, а бандата не скрива желанието си да продължи шоуто си. След бурни аплодисменти и скандирания, The KVB споделят, че имат за нас още две песни, една от които е съвсем нова. Нежната половинка от дуото слиза сред публиката да потанцува и окончателно да събори бариерата артист-почитател. 

kvb-image-2.jpg

Липсва официален сетлист от столичния концерт на KVB, но това е примерна селекция от скорошни изпълнения: 

1. Tremors
2. Captives
3. Always Then
4. Labyrinths
5. Awake
6. Structural Index
7. Unbound
8. Unité
9. Overload
10. Deep End
11. Never Enough
12. Hands
13. Shadows
14. From Afar
15. Above Us:
16. Medication
17. Dayzed

И двете селекции за вечерта успяха да ни докоснат до различни лица на дистопичния град. Може би това е най-различният концерт, за който съм писала репортаж до този момент. За мен бе удоволствие да съпреживея меланхолията на Niandraz и да изпитам вибрациите на The KVB, и нямам търпение за следващите ни срещи. 

 Автор и снимки: Стефания Дюлгерова